Czym kierować się przy wyborze tkaniny obiciowej?Rynek tkanin meblowych nasycony jest ich ogromną ilością. Przeglądając oferty sklepów z meblami czy też materiałami, natrafiamy w końcu na coś zupełnie najlepszego – tkaninę wpisującą się w nasze wizualne oczekiwania. Zaraz jednak pojawia się pytanie, czy jest ona wytrzymała, odporna na przecieranie, jak długo będzie można cieszyć się z nowego wyglądu takiej kanapy. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Parametry tkanin i pielęgnacja

Oto najważniejsze parametry tkanin, którymi należy kierować się przy wyborze. Wartości te stanowią o właściwościach użytkowych danej tkaniny. Przy podjęciu ostatecznej decyzji warto kierować się:

  • gramaturą tkaniny g/m2, czyli jej ciężarem na metr kwadratowy
  • wytrzymałością na rozciąganie
  • wytrzymałością na ścieralność
  • odpornością na promieniowanie uv

Tkanina obiciowa powinna być dostatecznie gruba. Codzienne jej eksploatowanie może uszkadzać taką, która nie będzie miała wystarczającej grubości i zagęszczenia splotu nitek. Warto pamiętać, że im materiał jest grubszy, tym dłużej będziemy mieli z niego użytek. Biorąc pod uwagę parametr ścieralności, materiał odpowiedni do domu to 20-26 cykli. Im wyższa wartość, tym tkanina jest bardziej odporna na tarcie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W zakresie wytrzymałości na rozciąganie, należy zwrócić uwagę, aby materiał nie był rozciągliwy. Taki bardzo szybko ulegnie rozprężeniu, a w krótkim czasie nie będzie się dobrze prezentował.

Pielęgnacja to równie ważne kryterium wyboru co parametry tkaniny. Przed zakupem warto dopytać sprzedawcę, jak pielęgnować dany materiał.Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *